umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
A Note on Bernstein's Theorems
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Matematiska institutionen.
University of Krakow.
1995 (Engelska)Ingår i: Journal of Approximation Theory, ISSN 0021-9045, E-ISSN 1096-0430, Vol. 81, nr 3, s. 316-322Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

There is given a completion to Theorem 3.3 of [11] by showing that on compact subsets of R N (or C N) preserving Markov′s inequality, some speed of polynomial approximation leads to Lipschitz- and Zygmund-type classes of functions.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
1995. Vol. 81, nr 3, s. 316-322
Nyckelord [en]
Approximation theory. Bernstein's theorem.
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-37674DOI: 10.1006/jath.1995.1053OAI: oai:DiVA.org:umu-37674DiVA, id: diva2:369669
Tillgänglig från: 2010-11-11 Skapad: 2010-11-11 Senast uppdaterad: 2018-06-08Bibliografiskt granskad
Ingår i avhandling
1. Two versions of Markov's inequality
Öppna denna publikation i ny flik eller fönster >>Two versions of Markov's inequality
1993 (Engelska)Doktorsavhandling, sammanläggning (Övrigt vetenskapligt)
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Umeå: Umeå universitet, 1993. s. 62
Serie
Doctoral thesis / Umeå University, Department of Mathematics, ISSN 1102-8300 ; 5
Nyckelord
Approximation theory, Markov's inequality
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
matematik
Identifikatorer
urn:nbn:se:umu:diva-37675 (URN)
Handledare
Tillgänglig från: 2010-11-25 Skapad: 2010-11-11 Senast uppdaterad: 2010-11-25Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Lithner, Johan

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Lithner, Johan
Av organisationen
Matematiska institutionen
I samma tidskrift
Journal of Approximation Theory
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 276 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf