umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
A computational approach to controllability issues for flow-related models. (II): Control of two-dimensional, linear advection-diffusion and Stokes models.
FFA, the Aeronautical Research Institute of Sweden, Bromma, Sweden.ORCID-id: 0000-0003-0473-3263
Department of Mathematics, University of Houston, Houston.
College de France, Rue d'Ulm, Paris, France .
1996 (Engelska)Ingår i: International journal of computational fluid dynamics (Print), ISSN 1061-8562, E-ISSN 1029-0257, Vol. 6, nr 4, s. 253-274Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
1996. Vol. 6, nr 4, s. 253-274
Nationell ämneskategori
Beräkningsmatematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-40312OAI: oai:DiVA.org:umu-40312DiVA, id: diva2:399261
Tillgänglig från: 2011-02-21 Skapad: 2011-02-21 Senast uppdaterad: 2018-06-08

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Personposter BETA

Berggren, Martin

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Berggren, Martin
I samma tidskrift
International journal of computational fluid dynamics (Print)
Beräkningsmatematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 63 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf