umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Finite element approximation of the Laplace-Beltrami operator on a surface with boundary
University College London, UK, Department of Mathematics.
Jönköping University, School of Engineering, JTH, Product Development.ORCID-id: 0000-0001-7352-1550
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.ORCID-id: 0000-0001-5589-4521
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik. (UMIT)ORCID-id: 0000-0001-7838-1307
Visa övriga samt affilieringar
2019 (Engelska)Ingår i: Numerische Mathematik, ISSN 0029-599X, E-ISSN 0945-3245, Vol. 141, nr 1, s. 141-172Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We develop a finite element method for the Laplace–Beltrami operator on a surface with boundary and nonhomogeneous Dirichlet boundary conditions. The method is based on a triangulation of the surface and the boundary conditions are enforced weakly using Nitsche's method. We prove optimal order a priori error estimates for piecewise continuous polynomials of order k ≥ 1 in the energy and L2 norms that take the approximation of the surface and the boundary into account.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Springer, 2019. Vol. 141, nr 1, s. 141-172
Nationell ämneskategori
Beräkningsmatematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-155591DOI: 10.1007/s00211-018-0990-2ISI: 000457025700005OAI: oai:DiVA.org:umu-155591DiVA, id: diva2:1282092
Forskningsfinansiär
Vetenskapsrådet, 2011-4992, 2013-4708eSSENCE - An eScience CollaborationTillgänglig från: 2019-01-24 Skapad: 2019-01-24 Senast uppdaterad: 2019-02-20Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

fulltext(2712 kB)74 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT01.pdfFilstorlek 2712 kBChecksumma SHA-512
c4bcb5c1d3749a293c32ca3f42d1426b620482ebe31e620c1c3704332fe9a3fdc158a7a8b0f6e609e69563616c9888105b3bf564dd5772bad6d64b341f36c719
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Hansbo, PeterLarson, Mats G.Larsson, KarlMassing, Andre
Av organisationen
Institutionen för matematik och matematisk statistik
I samma tidskrift
Numerische Mathematik
Beräkningsmatematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 74 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 274 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf