umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
A note on the Carleman condition for determinacy of moment problems
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskaplig fakultet, Matematik och matematisk statistik.
1987 (Engelska)Ingår i: Arkiv för matematik, ISSN 0004-2080, E-ISSN 1871-2487, Vol. 25, nr 2, s. 289-294Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Djursholm, Sweden: Institut Mittag-Leffler , 1987. Vol. 25, nr 2, s. 289-294
Nyckelord [en]
Moment problem, determinacy, Carleman condition
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-19931OAI: oai:DiVA.org:umu-19931DiVA, id: diva2:207740
Tillgänglig från: 2009-03-12 Skapad: 2009-03-12 Senast uppdaterad: 2018-06-09

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Personposter BETA

Sjödin, Tord

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Sjödin, Tord
Av organisationen
Matematik och matematisk statistik
I samma tidskrift
Arkiv för matematik
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 109 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf