umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
The obstacle problem for parabolic non-divergence form operators of Hörmander type
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
2012 (Engelska)Ingår i: Journal of Differential Equations, ISSN 0022-0396, E-ISSN 1090-2732, Vol. 252, nr 9, s. 5002-2041Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

In this paper we establish the existence and uniqueness of strong solutions to the obstacle problem for a class of parabolic sub-elliptic operators in non-divergence form structured on a set of smooth vector fields in Rn, X={X1,…,Xq}X={X1,…,Xq}, q⩽n, satisfying Hörmanderʼs finite rank condition. We furthermore prove that any strong solution belongs to a suitable class of Hölder continuous functions. As part of our argument, and this is of independent interest, we prove a Sobolev type embedding theorem, as well as certain a priori interior estimates, valid in the context of Sobolev spaces defined in terms of the system of vector fields.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Elsevier, 2012. Vol. 252, nr 9, s. 5002-2041
Nyckelord [en]
obstacle problem, parabolic equations, Hormander condition, hypo-elliptic, embedding theorem, a priori estimates
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-51517DOI: 10.1016/j.jde.2012.01.032ISI: 000301090200014OAI: oai:DiVA.org:umu-51517DiVA, id: diva2:482990
Anmärkning

Originally published in thesis in manuscript form.

Tillgänglig från: 2012-01-25 Skapad: 2012-01-24 Senast uppdaterad: 2018-06-08Bibliografiskt granskad
Ingår i avhandling
1. Topics on subelliptic parabolic equations structured on Hörmander vector fields
Öppna denna publikation i ny flik eller fönster >>Topics on subelliptic parabolic equations structured on Hörmander vector fields
2012 (Engelska)Doktorsavhandling, sammanläggning (Övrigt vetenskapligt)
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Umeå: Umeå Universitet, 2012. s. 36
Serie
Doctoral thesis / Umeå University, Department of Mathematics, ISSN 1102-8300 ; 51
Nyckelord
subelliptic, parabolic, obstacle problem, boundary behaviour, weak approximation
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
matematik
Identifikatorer
urn:nbn:se:umu:diva-51604 (URN)978-91-7459-354-9 (ISBN)
Disputation
2012-02-24, Mit-huset, MA121, Umeå Universitet, Umeå, 13:00 (Engelska)
Opponent
Handledare
Tillgänglig från: 2012-02-03 Skapad: 2012-01-27 Senast uppdaterad: 2018-06-08Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Frentz, MarieGötmark, ElinNyström, Kaj

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Frentz, MarieGötmark, ElinNyström, Kaj
Av organisationen
Institutionen för matematik och matematisk statistik
I samma tidskrift
Journal of Differential Equations
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 74 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf