umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
On the almost everywhere differentiability of the metric projection on closed sets in lp(ℝn), 2 < p < ∞
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
2018 (Engelska)Ingår i: Czechoslovak Mathematical Journal, ISSN 0011-4642, E-ISSN 1572-9141, Vol. 68, nr 143, s. 943-951Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

Let F be a closed subset of ℝn and let P(x) denote the metric projection (closest point mapping) of x ∈ ℝn onto F in lp-norm. A classical result of Asplund states that P is (Fréchet) differentiable almost everywhere (a.e.) in ℝn in the Euclidean case p = 2. We consider the case 2 < p < ∞ and prove that the ith component Pi(x) of P(x) is differentiable a.e. if Pi(x) 6= xi and satisfies Hölder condition of order 1/(p−1) if Pi(x) = xi.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Berlin/Heidelberg: Springer, 2018. Vol. 68, nr 143, s. 943-951
Nyckelord [en]
normed space, uniform convexity, closed set, metric projection, l(p)-space, Frechet differential, Lipschitz condition
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-153050DOI: 10.21136/CMJ.2018.0038-17ISI: 000451778500004OAI: oai:DiVA.org:umu-153050DiVA, id: diva2:1260615
Tillgänglig från: 2018-11-04 Skapad: 2018-11-04 Senast uppdaterad: 2018-12-18Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Sjödin, Tord

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Sjödin, Tord
Av organisationen
Institutionen för matematik och matematisk statistik
I samma tidskrift
Czechoslovak Mathematical Journal
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 69 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf