umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Optimal doubling, reifenberg flatness and operators of p-laplace type
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
2011 (Engelska)Ingår i: Nonlinear Analysis, ISSN 0362-546X, E-ISSN 1873-5215, Vol. 74, nr 17, s. 5943-5955Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

In this paper, we consider equations of p-Laplace type of the form A(x,u)=0. Concerning A we assume, for p∈(1,) fixed, an appropriate ellipticity type condition, Hölder continuity in x and that A(x,η)=|η|p−1A(x,η/|η|) whenever xRn and ηRn∖{0}. Let ΩRn be a bounded domain, let D be a compact subset of Ω. We say that is the A-capacitary function for D in Ω if on D, on Ω in the sense of and in ΩD in the weak sense. We extend to RnΩ by putting on RnΩ. Then there exists a unique finite positive Borel measure on Rn, with support in Ω, such that In this paper, we prove that if Ω is Reifenberg flat with vanishing constant, then for every τ, 0<τ≤1. In particular, we prove that is an asymptotically optimal doubling measure on Ω.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2011. Vol. 74, nr 17, s. 5943-5955
Nyckelord [en]
Reifenberg flat domain, Reifenberg flat domain with vanishing constant, p-harmonic function, A-harmonic function, Variable coefficients, Doubling measure, Asymptotically optimal doubling measure
Nationell ämneskategori
Matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-22721DOI: 10.1016/j.na.2011.05.061ISI: 000293784500011OAI: oai:DiVA.org:umu-22721DiVA, id: diva2:217752
Forskningsfinansiär
Vetenskapsrådet, VR-70629701Tillgänglig från: 2009-05-15 Skapad: 2009-05-15 Senast uppdaterad: 2018-06-08Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

fulltext(258 kB)91 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT02.pdfFilstorlek 258 kBChecksumma SHA-512
0ad9c3d0d993cc9b592a5f592d417d67ba20bc90d63b69dd742b4c627e42f0fe2b9aa1e0baf2e0410b02ed67f16eef29db063dc605f646465157f5dd9034350e
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Avelin, BennyLundström, Niklas L.P.Nyström, Kaj

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Avelin, BennyLundström, Niklas L.P.Nyström, Kaj
Av organisationen
Institutionen för matematik och matematisk statistik
I samma tidskrift
Nonlinear Analysis
Matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 91 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 317 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf