umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Capacities of compact sets in linear subspaces of R^n
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskaplig fakultet, Matematik och matematisk statistik.
1978 (Engelska)Ingår i: Pacific Journal of Mathematics, ISSN 0030-8730, Vol. 78, nr 1, s. 261-266Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We characterize the exceptional sets for Besov spaces in the n-dimensional Euclidean space by an extension property for continuous functions and prove an inequality between Bessel and Besov capacities.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Los Angeles: Pacific Journal of Mathematics , 1978. Vol. 78, nr 1, s. 261-266
Nyckelord [en]
Bessel potential, Besov space, capacity, continuous function
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-30653OAI: oai:DiVA.org:umu-30653DiVA, id: diva2:285978
Tillgänglig från: 2010-01-13 Skapad: 2010-01-11 Senast uppdaterad: 2018-06-08

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Personposter BETA

Sjödin, Tord

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Sjödin, Tord
Av organisationen
Matematik och matematisk statistik
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 129 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf