umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Wolff's inequality in multi-parameter Morrey spaces
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
2012 (Engelska)Ingår i: Mathematische Zeitschrift, ISSN 0025-5874, E-ISSN 1432-1823, Vol. 271, nr 3, s. 781-787Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We prove Wolff inequalities for multi-parameter Riesz potentials and Wolff potentials in Lebesque spaces Lp(Rd) and multi-parameter Morrey spaces Lp λ(Rd), where Rd = Rn1 × Rn2 ×···× Rnk , λ = (λ1,...,λk) and 0 < λi ≤ ni, 1 ≤ i ≤ k, in the dyadic case as well as in the non-dyadic (continuous) case.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Berlin: Springer, 2012. Vol. 271, nr 3, s. 781-787
Nyckelord [en]
Riesz potential, Wolff potential, multi-parameter potential, dyadic potential, Wolff inequality, Morrey space
Nationell ämneskategori
Matematisk analys
Forskningsämne
matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-57086DOI: 10.1007/s00209-011-0890-yISI: 000306342700011OAI: oai:DiVA.org:umu-57086DiVA, id: diva2:539611
Tillgänglig från: 2012-07-04 Skapad: 2012-07-04 Senast uppdaterad: 2018-06-08Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

fulltext(129 kB)145 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT03.pdfFilstorlek 129 kBChecksumma SHA-512
8f114a7638d253c8da55f12f6e33c40c0ac80ca2e543e31048c3c1ea63f2653977b162046d8a63a341966eb42f18fa6a1b35a1a8b037310025e735c743215c41
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Övriga länkar

Förlagets fulltext

Personposter BETA

Sjödin, Tord

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Sjödin, Tord
Av organisationen
Institutionen för matematik och matematisk statistik
I samma tidskrift
Mathematische Zeitschrift
Matematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 156 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 221 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf