Umeå universitets logga

umu.sePublikationer
Ändra sökning
Länk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Eskandari, Setareh
Publikationer (1 of 1) Visa alla publikationer
Eskandari, S., Abkar, A., Åhag, P. & Perälä, A. (2022). Sub-Hilbert relation for Fock-Sobolev type spaces. New York Journal of Mathematics, 28, 958-969
Öppna denna publikation i ny flik eller fönster >>Sub-Hilbert relation for Fock-Sobolev type spaces
2022 (Engelska)Ingår i: New York Journal of Mathematics, E-ISSN 1076-9803, Vol. 28, s. 958-969Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

In this paper, two specific sub-Hilbert spaces are studied. They arise from the action of a Toeplitz operator on Fock–Sobolev type spaces, in-duced by a general Gaussian type weight. The argument is based on analysing the reproducing kernel of the corresponding sub-Hilbert space.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Electronic Journals Project, 2022
Nyckelord
Fock–Sobolev spaces, reproducing kernel, Sub-Fock Hilbert space, Toeplitz operator
Nationell ämneskategori
Sannolikhetsteori och statistik Matematisk analys
Identifikatorer
urn:nbn:se:umu:diva-198230 (URN)2-s2.0-85133863099 (Scopus ID)
Tillgänglig från: 2022-07-21 Skapad: 2022-07-21 Senast uppdaterad: 2023-12-19Bibliografiskt granskad
Organisationer

Sök vidare i DiVA

Visa alla publikationer