Umeå universitets logga

umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Stability from graph symmetrisation arguments with applications to inducibility
Extremal Combinatorics and Probability Group (ECOPRO), Institute for Basic Science (IBS), Daejeon, South Korea.
Mathematics Institute and DIMAP, University of Warwick, Coventry, United Kingdom.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
School of Mathematics and Statistics, The Open University, Milton Keynes, United Kingdom.
2023 (Engelska)Ingår i: Journal of the London Mathematical Society, ISSN 0024-6107, E-ISSN 1469-7750, Vol. 108, nr 3, s. 1121-1162Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We present a sufficient condition for the stability property of extremal graph problems that can be solved via Zykov's symmetrisation. Our criterion is stated in terms of an analytic limit version of the problem. We show that, for example, it applies to the inducibility problem for an arbitrary complete bipartite graph B, which asks for the maximum number of induced copies of B in an n-vertex graph, and to the inducibility problem for K2,1,1,1 and K3,1,1, the only complete partite graphs on at most five vertices for which the problem was previously open.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
John Wiley & Sons, 2023. Vol. 108, nr 3, s. 1121-1162
Nationell ämneskategori
Sannolikhetsteori och statistik Diskret matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-211151DOI: 10.1112/jlms.12777ISI: 001010071000001Scopus ID: 2-s2.0-85162039855OAI: oai:DiVA.org:umu-211151DiVA, id: diva2:1778702
Forskningsfinansiär
EU, Europeiska forskningsrådet, 101020255Tillgänglig från: 2023-07-03 Skapad: 2023-07-03 Senast uppdaterad: 2023-12-06Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

fulltext(459 kB)39 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT02.pdfFilstorlek 459 kBChecksumma SHA-512
309bf05eb73b41722f617ed2c23db84ddb4c20fdfccdf1d36dfd1234362bfb37ba042d805b678c18d0511e802ed96fc177235fd010b2cec2554f5e08f5ef3021
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Övriga länkar

Förlagets fulltextScopus

Person

Sharifzadeh, Maryam

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Sharifzadeh, Maryam
Av organisationen
Institutionen för matematik och matematisk statistik
I samma tidskrift
Journal of the London Mathematical Society
Sannolikhetsteori och statistikDiskret matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 86 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

doi
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
urn-nbn
Totalt: 287 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf