Umeå universitets logga

umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Triples of Orthogonal Latin and Youden Rectangles of small order
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
2019 (Engelska)Ingår i: Journal of combinatorial designs (Print), ISSN 1063-8539, E-ISSN 1520-6610, Vol. 27, nr 4, s. 229-250Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

We have performed a complete enumeration of non-isotopic triples of mutually orthogonal k × n Latin rectangles for k ≤ n ≤ 7. Here we will present a census of such triples, classified by various properties, including the order of the autotopism group of the triple. As part of this we have also achieved the first enumeration of pairwise orthogonal triples of Youden rectangles. We have also studied orthogonal triples of k×8 rectangles which are formed by extending mutually orthogonal triples with non-trivial autotopisms one row at a time, and requiring that the autotopism group is non-trivial in each step. This class includes a triple coming from the projective plane of order 8. Here we find a remarkably symmetrical pair of triples of 4 × 8 rectangles, formed by juxtaposing two   selected copies of complete sets of MOLS of order 4.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
2019. Vol. 27, nr 4, s. 229-250
Nationell ämneskategori
Diskret matematik
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-158857DOI: 10.1002/jcd.21642ISI: 000459040800001PubMedID: 2-s2.0-85059030594OAI: oai:DiVA.org:umu-158857DiVA, id: diva2:1315240
Tillgänglig från: 2019-05-13 Skapad: 2019-05-13 Senast uppdaterad: 2019-05-23Bibliografiskt granskad
Ingår i avhandling
1. Enumerative approaches and structural results for selected combinatorial problems
Öppna denna publikation i ny flik eller fönster >>Enumerative approaches and structural results for selected combinatorial problems
2019 (Engelska)Doktorsavhandling, sammanläggning (Övrigt vetenskapligt)
Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Umeå: Umeå University, 2019. s. 8
Nyckelord
Graph, zero forcing, Latin squares, Youden squares, designs
Nationell ämneskategori
Diskret matematik Beräkningsmatematik
Identifikatorer
urn:nbn:se:umu:diva-158865 (URN)978-91-7855-086-9 (ISBN)
Disputation
2019-06-14, MA121, 10:00 (Engelska)
Opponent
Handledare
Tillgänglig från: 2019-05-24 Skapad: 2019-05-23 Senast uppdaterad: 2019-05-24Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

Fulltext saknas i DiVA

Övriga länkar

Förlagets fulltextPubMed

Person

Jäger, GeroldMarkström, KlasÖhman, Lars-DanielShcherbak, Denys

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Jäger, GeroldMarkström, KlasÖhman, Lars-DanielShcherbak, Denys
Av organisationen
Institutionen för matematik och matematisk statistik
I samma tidskrift
Journal of combinatorial designs (Print)
Diskret matematik

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar

doi
pubmed
urn-nbn

Altmetricpoäng

doi
pubmed
urn-nbn
Totalt: 411 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf