Umeå universitets logga

umu.sePublikationer
Ändra sökning
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf
Sub-Hilbert relation for Fock-Sobolev type spaces
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik. Department of Pure Mathematics, Faculty of Science, Imam Khomeini International University, Qazvin, Iran.
Department of Pure Mathematics, Faculty of Science, Imam Khomeini International University, Qazvin, Iran.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
Umeå universitet, Teknisk-naturvetenskapliga fakulteten, Institutionen för matematik och matematisk statistik.
2022 (Engelska)Ingår i: New York Journal of Mathematics, E-ISSN 1076-9803, Vol. 28, s. 958-969Artikel i tidskrift (Refereegranskat) Published
Abstract [en]

In this paper, two specific sub-Hilbert spaces are studied. They arise from the action of a Toeplitz operator on Fock–Sobolev type spaces, in-duced by a general Gaussian type weight. The argument is based on analysing the reproducing kernel of the corresponding sub-Hilbert space.

Ort, förlag, år, upplaga, sidor
Electronic Journals Project , 2022. Vol. 28, s. 958-969
Nyckelord [en]
Fock–Sobolev spaces, reproducing kernel, Sub-Fock Hilbert space, Toeplitz operator
Nationell ämneskategori
Sannolikhetsteori och statistik Matematisk analys
Identifikatorer
URN: urn:nbn:se:umu:diva-198230Scopus ID: 2-s2.0-85133863099OAI: oai:DiVA.org:umu-198230DiVA, id: diva2:1684087
Tillgänglig från: 2022-07-21 Skapad: 2022-07-21 Senast uppdaterad: 2023-12-19Bibliografiskt granskad

Open Access i DiVA

fulltext(852 kB)82 nedladdningar
Filinformation
Filnamn FULLTEXT01.pdfFilstorlek 852 kBChecksumma SHA-512
de0ad5e2b568a07cd55ff75de80e9602f576e7e2b4750764bd1e80003d8ab9d2989f0697978c1ba8cff8ba5d83ac5457264d346ebd1456084539b067c04e31ff
Typ fulltextMimetyp application/pdf

Övriga länkar

ScopusPublisher's full text

Person

Eskandari, SetarehÅhag, PerPerälä, Antti

Sök vidare i DiVA

Av författaren/redaktören
Eskandari, SetarehÅhag, PerPerälä, Antti
Av organisationen
Institutionen för matematik och matematisk statistik
I samma tidskrift
New York Journal of Mathematics
Sannolikhetsteori och statistikMatematisk analys

Sök vidare utanför DiVA

GoogleGoogle Scholar
Totalt: 82 nedladdningar
Antalet nedladdningar är summan av nedladdningar för alla fulltexter. Det kan inkludera t.ex tidigare versioner som nu inte längre är tillgängliga.

urn-nbn

Altmetricpoäng

urn-nbn
Totalt: 315 träffar
RefereraExporteraLänk till posten
Permanent länk

Direktlänk
Referera
Referensformat
  • apa
  • ieee
  • modern-language-association-8th-edition
  • vancouver
  • Annat format
Fler format
Språk
  • de-DE
  • en-GB
  • en-US
  • fi-FI
  • nn-NO
  • nn-NB
  • sv-SE
  • Annat språk
Fler språk
Utmatningsformat
  • html
  • text
  • asciidoc
  • rtf